Lista lektur z gwiazdką liceum

Pobierz

Są szczególnie ważne w kontekście matury, ponieważ lubią się na niej pojawiać, a nieznajomość ich może poskutkować niezdaniem egzaminu.Sonet IV ( O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem) Sonet V ( O nietrwałej miłości rzeczy świata tego) Daniel Naborowski - Krótkość żywota Jan Andrzej Morsztyn - Do trupa Jan Chryzostom Pasek - Pamiętniki Molier - Świętoszek, Skąpiec Oświecenie Ignacy Krasicki - wybrane bajki* Kruk i lis Jagnię i wilcy Wilk i owce Lew pokornyLista lektur z gwiazdką na maturę 2021.. Bogurodzica.W okresie liceum uczeń musi przeczytać wiele książek.. Lektury obowiązkowe (zakres podstawowy):Lektury z gwiazdką z zakresu liceum: Bogurodzica Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum), psalmy Adam Mickiewicz - Dziady cz. III Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz Bolesław Prus.Lista lektur z gwiazdką * - obowiązkowych w gimnazjum i liceum zgodnie z nową podstawą programową.. Książki "ogwiazdkowane" musi znać każdy przystępujący do matury 2021.. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa wymogi egzaminacyjne zostały zredukowane.Lista lektur obowiązkowych na maturę z polskiego 2023 i 2024 poziom podstawowy Data 5 marca 2022 Matura z polskiego na rok 2023 uległa pewnym modyfikacjom w stosunku do pierwotnych założeń.. Przygotowując się do egzaminu maturalnego, koniecznie przeczytaj wymienione poniżej teksty literackie: z zakresu gimnazjum: 1* Jan Kochanowski , wybrane fraszki, Treny (V, VII,VIII) 2* Ignacy Krasicki, wybrane bajkiDo matury z języka polskiego obowiązuje długa lista lektur, niektóre z nich są wyjatkowo ważne..

lista lektur z gwiazdką: · 1.

Są to tak zwane lektury z gwiazdką lub lektury ogwiazdkowane, których znajomość może być sprawdzona podczas rozprawki maturalnej.. czyli najistotniejszych.. Czasu nie jest dużo, dlatego .Lista lektur z gwiazdką Lektury z gwiazdką to szczególnie istotne dla literatury polskiej dzieła, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas nauki i poznać je bardzo szczegółowo.. Lektury z gwiazdką są lekturami obowiązkowymi, których treść przed egzaminem powinien przyswoić każdy maturzysta.. Lektury ogwiazdkowane na poziomie liceum: Bogurodzica;Lista lektur z gwiazdką * - obowiązkowych w gimnazjum i liceum zgodnie z nową podstawą programową.. Lista obowiązkowych lektur; Lektury obowiązkowe na maturze 2020.. Na liście lektur z gwiazdką znajduje się 13. pozycji.W podstawie programowej dla IV etapu edukacyjnego (liceum/technikum) znajduje się informacja mówiąca o tym, że uczeń powinien przeczytać co najmniej 13 pozycji książkowych oraz dodatkowe teksty o nieco mniejszej objętości.. Jakie lektury na poziomie podstawowym trzeba znać, a jakie obowiązują na maturze z języka polskiego na poziomie rozszerzonym?Poniżej prezentujemy szczegółową listę lektur 2019 dla liceum.. Więcej informacji na temat listy lektur do liceum można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.Lektury 2021 z gwiazdką..

Sprawdź lektury z gwiazdką na maturę 2022!

Po tygodniach życia w. III.. Co znalazło się na liście Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).. Wśród tych lektur, obowiązkowo muszą znaleźć się teksty oznaczone gwiazdką.. Lista lektur z gwiazdką * - obowiązkowych w gimnazjum i liceum zgodnie z nową podstawą programową.. Powtórka do matury z języka polskiego - LISTA LEKTUR 123rfz zakresu liceum: * Bogurodzica * Jan Kochanowski, wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum), psalmy * Adam Mickiewicz,Dziady cz. III * Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz * Bolesław Prus, Lalka *Stanisław Wyspiański, Wesele * Bruno Schulz, wybrane opowiadanie * Witold Gombrowicz, Ferdydurke.. Przygotowując się do egzaminu maturalnego, Lista lektur obowiązkowych (z gwiazdką).. Lista obowiązkowych lektur zawiera mniej pozycji.. Zgodnie z aneksem wydanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną kilka lektur wypadło z listy.Lista lektur 2019 - LICEUM: klasa 1., 2. i 3.. Zaktualizujemy tekst, jak tylko taka lista powstanie.. Matura 2022 - lektury z gwiazdą z okresu gimnazjum: Jan Kochanowski: wybrane Fraszki .Na poziomie szkoły ponadpodstawowej (liceum/technikum), lektury z gwiazdką (obowiązkowe, podstawowe) to: Bogurodzica, Jan Kochanowski, wybrane pieśni, treny (inne niż w szkole podstawowej), psalmy, Adam Mickiewicz, Dziady cz. III, Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Bolesław Prus, Lalka, Stanisław Wyspiański, Wesele, Bruno Schulz, wybrane opowiadanie,LEKTURY Z GWIAZDKĄ * Bogurodzica BOGURODZICA 1 ogurodzica, dziewica, ogiem sławiena Maryja!.

Książki z gwiazdką - matura 2022.

Bogurodzica.Lista lektur obowiązkowych dla liceów i techników po wprowadzeniu zmian to w zakresie podstawowym: "Biblia" - w tym fragmenty "Księgi Rodzaju", "Księgi Hioba", "Księgi Koheleta", "Pieśni nad Pieśniami", "Księgi Psalmów", "Apokalipsy wg św. Jana" Jan Parandowski "Mitologia", część I "Grecja" Homer - "Iliada" (fragmenty), "Odyseja" (fragmenty)Oczywiście chodzi o lektury oznaczone w podstawie programowej gwiazdką (*), a których znajomość całości obowiązuje na egzaminie.. lista lektur z gwiazdką .Lektury z gwiazdką z zakresu liceum: "Bogurodzica" Jan Kochanowski - wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum), psalmy Adam Mickiewicz - "Dziady" cz. III Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz" Bolesław.Lektury z gwiazdką matura 2021.. Już 3 marca 2021 ruszają próbne matury dla uczniów, którzy w roku szkolnym 2020 .Lektury obowiązkowe na maturę 2022.. Obliczanie punktów do liceum; Strój galowy - jak się ubrać na egzamin .Spis lektur do liceum i technikum zawarty jest w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 sierpnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia..

Bogurodzica; 2.Lektury z gwiazdką matura 2021.

Twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja, Zyszczy nam, spuści nam.. Po tygodniach życia w. III.. Słysz modlitwę, jąż nosimy, A dać raczy, jegoż prosimy, A na świecie zbożny pobyt,Lista lektur z gwiazdką na maturę 2023 jeszcze nie jest znana.. Jan Kochanowski- wybrane fraszki, pieśni, treny Ignacy Krasicki- wybrane bajki, satyry Adam Mickiewicz- Dziady cz. II Adam Mickiewicz - Dziady cz. III Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz Aleksander Fredro- ZemstaPoniżej przedstawiamy pełną listę lektur obowiązkowych dla liceów i techników obowiązującą od roku szkolnego 2021/2022 w zakresie podstawowym: "Biblia" - w tym fragmenty "Księgi Rodzaju", "Księgi Hioba", "Księgi Koheleta", "Pieśni nad Pieśniami", "Księgi Psalmów", "Apokalipsy wg św. Jana" Jan Parandowski "Mitologia", część I "Grecja"Tagi: lektury na maturze z języka polskiego, lista lektur, matura jakie lektury.. Lista lektur z gwiazdką zgodnie z nową podstawą programową zawiera łącznie 8 pozycji.. lista lektur z gwiazdką: · 1.. Na podstawowej maturze z polskiego oraz na egzaminie ustnym z polskiego znajdą się zadania sprawdzające znajomość tych lektur obowiązkowych: 1) Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy wg św. Jana; 6) Legenda o św .. Lektury z gwiazdką - sprawdź, które teksty obowiązują na maturze z polskiego.. Oto lista lektur z gwiazdką: Lektury z gwiazdką: MATURA 2021.. Każda pozycja z listy lektur obowiązkowych może się później pojawić na maturze z języka polskiego.. Niektórych lektur nie można pominąć przy powtórkach do matury.. W zbiorze tym znalazły się zarówno lektury z okresu liceum, jak i gimnazjum..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt