Bohaterowie biblijni i mitologiczni jako symbole uniwersalnych wartości

Pobierz

Jest on wzorem cenionej przez wszystkie wieki postawy miłosierdzia i litości.Prometeusz to także symbol odwagi, buntu i miłości do człowieka.. Hiob nie zaparł się Boga, który później wynagrodził mu cierpienia.. Przedstawia człowieka , który nie przeszedł obojętnie obok potrzebującego, zaopiekował się nim i zapewnił dach nad głową.. Liceum Język polskiGłównym bohaterem wiersza Czesława Miłosza pt.: "Orfeusz i Eurydyka" jest Orfeusz.. To dla ludzi wykradł bogom ogień.. Jawnogrzesznica - to o niej powiedział Jezus do tłumu:"kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy na nią rzuci kamieniem".Motywy, wątki postacie mityczne w literaturze późniejszych epok 1.. Odrodzenie a) fraszki - J. Kochanowski "Do fraszek" - nawiązanie do mitu o Dedalu i Ikarze, patrz pytanie 5; "Do gór i lasów" - w autobiograficznej fraszce poeta porównuje siebie i swoje barwne życie do mitycznego Proteusza - bożka Mitologiczny Prometeusz ulepił z gliny i dał duszę człowiekowi.. Treść Grafika.. Filmy.. Miłosz zapomina o jego artystycznych zdolnościach, pomija fakt, że jest artystą, bo Orfeusz i tak przestał grać.. Jednak to tylko kilka przykładów z całego skarbca uniwersalistycznych postaw i wzorów zachowań, jakim jest Biblia oraz mitologia.. Sens ich czynów był jasno określony i łatwy do odebrania przez czytelnika.. Za karę został przykuty do skały, a orzeł codziennie wyrywał mu wątrobę, która odrastała.Odyseusz stanowi symbol niezłomności, jak również ogromnego sprytu..

Podane przeze mnie powyżej przykłady bohaterów biblijnych oraz mitologicznych stanowią archetypy ponadczasowych wartości.

Każda z postaci mitologicznych miała określony charakter.. Uważam, że przewodnim mottem Samarytanina może byćHiob - wierny wyznawca Boga zostaje poddany próbom wytrwania w zsyłanych na niego cierpieniach - trądzie, trzęsieniu ziemi i śmierci rodziny.. Samarytanin wie , że miłość bliźniego wyraża się w trosce o dobro drugiego człowieka oraz w poświęceniu się dla niego..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt